Кам’янисті сади: альпінарії, рокарії, терасовані схили

Кам’янистий сад вважається одним з найпривабливіших об’єктів саду. Дивовижне поєднання каміння і квітів може навіть непримітне місце перетворити на дивовижний куточок дикої природи. Кам’янистим садом або рокарієм називають квітник, який створений на камінні. Це оригінальний прийом ландшафтного дизайну, імітуючий гірський ландшафт.

Наявність природного схилу необов’язкова, тому що кам’янистий сад можна створити і на абсолютно рівній поверхні, був би тільки грунт і каміння. Велике та мале, штучне та натуральне, поодиноке або зібране в групи – каміння в рокарії, це й основний будівельний матеріал, і композиційно утворюючий елемент.

Одне із завдань при виборі і влаштуванні місця для рокарія – створити максимальні умови для того, щоб можна було милуватися цим декоративним елементом саду.

Однією з різновидностей кам’янистого саду є альпінарій. Альпінарій – це невеликий кам’янистий квітник з альпійськими рослинами. В строгому значенні слова, «альпінарієм» називають лише той кам’янистий сад, в якому ростуть виключно альпійські і субальпійські рослини, але в побуті «альпінарій» і «рокарій» настільки зблизилися, що стали означати одне й те ж. По суті, альпінарій – це колекційний рокарій, де розводять рослини з альпійського і субальпійського поясів, для яких каміння не просто ефектний антураж, а необхідний і невід’ємний елемент.

Часто присадибні ділянки розміщені на схилах. Планування такого саду потребує влаштування горизонтальних поверхонь для посадок, але повне вирівнювання поверхні недоцільно, тому використовують метод терасування схилів. Кам’яні тераси роблять схил не тільки привабливим, але й зручним для посадки декоративних рослин. Дуже виразно виглядають кам’янисті схили, для влаштування яких крупне каміння вкопують в грунт на деякій відстані одне від одного.

Широкої популярності набули терасовані квітники, які являють собою цікаву багаторівневу композицію з вузькими розміщеними одна над одною терасами, які розділені крупними валунами або невисокими кам’яними стінками. Оформлення окремо взятої тераси може повторювати інші або відрізнятися, але повинно мати єдине стилістичне рішення. Взагалі, терасований квітник – надзвичайно ефектний за формою та різноманітний за складом рокарій, який здатний прикрасити практично будь-яку присадибну ділянку.